Heureka.cz - porovnání cen a srovnání produktů


Poradna Dalekohledy

Vybíráme dalekohled - síla a velikost čoček objektivu

Existuje mnoho optických pomůcek, které lidskému oku dopomáhají blíže spatřit vzdálený předmět nebo detail noční oblohy. Ne každý typ dalekohledu je však vhodný právě na činnost kterou chceme provozovat. Kupříkladu hranolové dalekohledy se komerčně prodávají již více než 100 let a výrobci během této doby vyvinuli několik typových řad se speciálními vlastnostmi. Takovéto vlastnosti spolu s pozitivním přínosem přinášejí ale i nevýhody v podobě otázek vhodnosti použití, výkonu při různých podmínkách a v neposlední řadě rovněž vyšší ceny. Tento průvodce by vám měl usnadnit nákup co možná nejlépe vyhovujícího dalekohledu.

Síla

Každý dalekohled má dvoučíselné označení jako například 6 x 30 nebo 10 x 50. První z čísel označuje zvětšení. Druhé číslo je průměr (předních) čoček objektivu v milimetrech.

7 x 35 „standard“

Vynikající univerzální dalekohled pro cesty, lov a sporty. Ideální svým velkým zorným polem. Má pohodlnou velikost a hmotnost. Vynikající dalekohled pro podrobnější prohlídku nečekaných pohledů. Optimální vyvážení zvětšení, světelnosti a zorného pole. Vyrábí se též jako širokoúhlý a s Bushnellovým patentovaným zaostřovacím systémem Insta-FocusÒ

7 x 50 pro pozorování při slabém světle

Při západu slunce vidíte jasněji. Jasnější pozorování v noci, při zatažené obloze a při použití na moři. Má až o 43% větší světelnou mohutnost než standardní dalekohledy. Velký výběr velikostí a konfigurací pro uspokojení většiny uživatelů.

10 x 50 výkonnější

Přiblíží Vám cíl desetkrát. Má největší užitečné zvětšení z dalekohledů pro ruční pozorování. Vysoce světelné (objektivové) čočky mu dávají potřebnou světelnost. Je to Vaše příležitost pro ostré a jasné pozorování ve velké dálce.

Začátečníci se často domnívají, že čím větší má dalekohled sílu, tím lépe. Silné dalekohledy jsou vskutku obecně preferovány; efektivněji pronikají "světelným smogem" a jsou obzvláště vhodné na pozorování dvojitých hvězd, hvězdných rojů a takových objektů jako jsou například Jupiterovy měsíce. Velká síla nicméně zužuje zorné pole (objekty se pak hledají hůře) a pokud je dalekohled držen jen v ruce, tak způsobuje asi nejnepříznivější efekt - třes obrazu. To je důvod, proč se pro ruční použití doporučuje dalekohled s maximálně desetinásobným zvětšením.

Předpokládané použití a doporučené typy

Stadionové sporty - širokoúhlý typ (Extra Wide - nejlepší pro sledování celého pole), + Zoom (kompaktní typy jsou rovněž přijatelné)

Plavba - 7 x 50, 7 x 60 (pro největší světelnost), 10 x 50. Přednost je třeba dát vodotěsným nebo pogumovaným modelům.

Koncerty pod širým nebem - 7 x 35, 7 x 50, 10 x 50, 12 x 50, 16 x 50. Kterýkoli kompaktní, přibližovací nebo širokoúhlý typ (Extra Wide).

Pobyt venku, příroda - širokoúhlý 7 x 35, 7 x 50, 10 x 50. Kterýkoli širokoúhlý případně širokoúhlý přibližovací typ.

Všeobecné použití / dovolená / turistika - 4 x 30, 7 x 35, 8 x 21, 10 x 25, 10 x 50, 12 x 25, kompaktní nebo kterýkoli širokoúhlý typ / + Zoom.

Lov - 7 x 50 (pro zvlášť vysokou světelnost), 7 x 35, 10 x 50, kompakty se střechovými hranoly nebo kterýkoli pogumovaný typ. Přednost se dává typům Camo nebo černým.

Pozorování ptáků - 7 x 35, 10 x 50, 12 x 50. Přednost se dává binokulárním dalekohledům se zvětšeným oddálením oka a s možností zaostření blízkých objektů / + Zoom

Divadlo, halové hry - 4 x 30, 8 x 21, 10 x 25, kompaktní modely nebo obecná sportovní kukátka, širokoúhlý typ (Extra Wide) + Zoom

Slabé osvětlení - 7 x 50, 7 x 60, 10 x 50 (pro největší světelnost)

Velikost čoček objektivu

Čím větší má dalekohled objektivové čočky, tím jsou jím pozorované hvězdy zářivější. Zde by astronom neměl příliš slevovat. Většina astronomických těles se jeví jako špatně viditelné objekty, ne však proto, že jsou malé a potřebují zvětšit, nýbrž proto, že jsou nezřetelné a vyžadují větší průměr čočky.

Stejné pravidlo platí samozřejmě i pro běžné binokulární dalekohledy. Dalekohled s parametry 8 x 50 shromažďuje dvakrát více světla, než univerzálnější dalekohled 8 x 35, a je pak vhodnější při pozorování za šera. Na druhé straně jsou dalekohledy 8 x 50 (spolu s vyšší cenou) rozměrnější a těžší, což je dělá méně vhodnými pro dlouhodobé nošení. Na turistiku nebo třeba pozorování ptactva by bylo asi lepší zvolit dalekohled jako 8 x 35, 7 x 30, popř. 6 x 24, který je lehčí a skladnější (ale za cenu menšího zvětšení a menší velikosti čočky objektivu).

Autor: Elty, spol. s.r.o.
http://www.elty.cz/

Porovnat dalekohledy