Jak vybrat dalekohled?

Dalekohled by měl být součástí výbavy každého milovníka přírody

Buďte blíž přírodě, hvězdám nebo sportovním událostem. Dalekohled by měl být zastoupen ve výbavě všech milovníků přírody, turistů i astronomů. Dalekohledů existuje několik druhů a liší se mnoha parametry. Prozkoumejte je zblízka v našem rádci Jak vybrat dalekohled.

  • Jakub, redakce Heureka.cz
  • Doba čtení: 7 min.

Druhy dalekohledů

Jak vybrat hvězdářský dalekohled (teleskop)

Hvězdářský dalekohled nabízí nejvyšší, často více než stonásobné přiblížení. Díky tomu dovoluje pozorovat detaily Měsíce, blízké planety i jiné objekty hlubokého vesmíru. Prakticky bez výjimky se jedná o monokulární dalekohledy. Vzhledem k velkému přiblížení je nezbytné jejich uchycení do stativu.

Jak funguje dalekohled podle lomu světla:

  • Čočkové teleskopy - využívají princip lomu světla a objektiv tvoří soustava čoček. Jsou vhodnější pro pozorování jasných objektů, Měsíce a planet.
  • Zrcadlové teleskopy - využívá se principu odrazu světla, protože objektiv tvoří soustava zrcadel. Jsou vhodnější k pozorování komet a vzdálených objektů (mlhoviny, galaxie) a k fotografování.
  • Čočko-zrcadlové (katadioptrické) teleskopy - objektiv je složen ze zrcadel i čoček a eliminuje drobné vady obou předchozích principů. Mají kratší délku tubusu a také jsou dražší.

Hvězdářské dalekohledy

Jak vybrat turistický dalekohled

Turistické dalekohledy jsou nejčastěji binokulární a důraz je kladen na malou hmotnost a snadnou přenosnost. Díky menšímu přiblížení navíc umožňují ostrý obraz i bez použití stativu. Obvykle mají menší světelnost, jsou kompaktnější a cenově dostupné.

Druhy turistických dalekohledů:

  • Monokuláry - dalekohledy, přes které se díváme pouze jedním okem. Používané většinou pro sportovní účely.
  • Binokuláry (triedry) - nejrozšířenější druh dalekohledů. Určené pro pozorování oběma očima, větší plasticita obrazu, lepší odhad vzdálenosti a větší zorný úhel.

Turistické dalekohledy

Jaký dalekohled pro myslivost

V první řadě by mělo jít o voděodolné modely, protože myslivci se často nevyhnou dešti. Lovecké dalekohledy musí disponovat dobrou světelností objektivu, který proto může mít průměr i více než 60 mm. Ideální zvětšení se pak bude pohybovat mezi 7× – 11×.

Dalekohledy pro pozorování zvěře jsou často vyráběné v maskovacích barvách, bývají pogumované, aby nemohly vyklouznout z rukou a jsou plněné dusíkem, což zamezuje zamlžování. Speciálním typem je pak ornitologický dalekohled.

Více o loveckých dalekohledech:

  • Nejoblíbenější varianty (míra zvětšení × průměr objektivu v mm): 7×50, 8×56, 10×50, 10×56, 12×50, 12×56
  • Nejlepší modely nabídnou automatické zaostřování nebo vestavěné dálkoměry

Lovci, myslivci a sportovní střelci využijí také puškohledy. Často jsou vybavené nočním viděním a mohou mít i zaměřovače. Puškohledy by měly být vodotěsné, stejně jako lovecké dalekohledy. Neměly by se zamlžovat, což zajistí výplň tubusu dusíkem místo běžného vzduchu.

Kapesní

Kapesní dalekohled je určen pro uživatele, pro něž je nejdůležitější vlastností skladnost, respektive malé rozměry a nízká hmotnost. Tyto modely mohou být až nečekaně výkonné, ovšem obecně mají, díky menší konstrukci, menší světelnost i přiblížení. Rovněž je nutné snížit nároky na zvětšení a optickou kvalitu. Opět existují monokulární i binokulární verze.

Více o kapesních dalekohledech:

  • Nejoblíbenější varianty: 8×25, 10×25, 12×25, 8 - 20×25
  • Průměr objektivu obvykle 20 – 35 mm

Kapesní dalekohledy

Pozorovací (spektivy)

Jde o monokulární dalekohled s větším přiblížením, než umožňují běžné turistické typy. I proto je mnohdy vybavený stativem pro klidné pozorování bez roztřeseného obrazu. Pozorovací dalekohled má velký průměr čoček, aby bylo možné ho použít i za horších světelných podmínek.

Všechny pozorovací dalekohledy jsou uzpůsobeny pro nasazení na stativ - na těle mají alespoň 1, někdy i 2 stativové závity (1/4"). Použít můžete i jakýkoliv fotografický stativ.

Základní použití:

  • Základní astronomické pozorování
  • Pozorování ptactva (birdwatching)
  • Pozorováky na střelnicích
  • Rekreační pozorování přírody

Pozorovací dalekohledy

Divadelní

Divadelní dalekohled se někdy označuje také jako divadelní kukátko. Má malé přiblížení, protože velké není ani třeba. Najdete monokulární i binokulární modely, často se u nich klade důraz i na design. Ty nejtradičnější mají dokonce zlatou barvu a jsou doplněné řetízkem.

Obvyklé varianty jsou: 4×21, 4×30, 6×15, 8×21, 8×25

Divadelní kukátka

Zdravé oči a především kůži kolem nich si pojistěte našim článkem Nejlepší oční krémy. Vše o cestě za vaším letním campingem si přečtěte na naší stránce Stanování v ČR.

Jak vybrat dalekohled podle parametrů

Konstrukce

Monokulár

Někdy se mu říká také teleskop. Jde o dalekohled určený pro jedno oko. Jeho hlavní výhodou je výrazně větší přiblížení a snadnější manipulace. Stejně tak zde odpadá nastavení dioptrické korekce.

K plusům můžete přičíst i možnost připevnění k fotoaparátu. Teleskop má samozřejmě i své nevýhody. Mezi ně patří menší pohotovost (často musíte dalekohled připevnit na stativ) a při větších přiblíženích může být těžké udržet obraz nerozmazaný.

Binokulár

Můžete se setkat i s označením triedr. Tyto modely jsou mnohem častější a vyrábí se pro mnoho profesí. Vzhledem k tomu, že se do dalekohledu díváte oběma očima, je obraz plastičtější a vy máte lepší odhad vzdálenosti. Tyto typy mají většinou menší přiblížení, abyste ho byli schopni „udržet“ a obraz nebyl roztřesený.

Zvětšení/přiblížení

Jde o nejzákladnější údaj každého dalekohledu a říká, v jakém poměru bude objekt přiblížen. Pokud má tedy dalekohled zvětšení 7×, bude se vám objekt vzdálený 70 m jevit, jako byste ho sledovali z 10 m. Při výběru si uvědomte, že větší přiblížení nemusí být vždy lepší. Pokud překročí určitou mez (nejčastěji zvětšení 10×), bude obraz rozklepaný vlivem třesu rukou a méně jasný. Potom je ideálním řešením pořízení stativu.

Průměr objektivu

U každého dalekohledu najdete dvě čísla, mezi kterými je znak násobení. První číslo udává výše uvedené zvětšení, to druhé pak průměr objektivu v milimetrech. Čím má dalekohled větší průměr objektivu, tím více světla do něj proniká a tím jasněji vidíte pozorovaný objekt. Ideální průměr pro běžné dalekohledy je cca 50 mm, pak je znát vyšší váha a dalekohled se stává nevhodným pro přenášení.

Zorné pole

Můžete také najít pod názvem viditelné pole. Údaj vymezuje šířku záběru, který ve výsledku skrze dalekohled uvidíte. Výchozí hodnotou je 1 000 m. Reprezentuje tedy výseč, kterou uvidíte v dalekohledu právě z daného 1 km. Při zvětšení 8× je viditelné pole přibližně 110 – 140 m.

Většina dalekohledů disponuje nastavením dioptrické korekce. Obvykle v rozsahu -3 až +3. Korekce přijde vhod lidem, kteří nosí brýle, ale při pozorování přes dalekohled si je raději sundávají.

Světelnost

Světelnost je obzvlášť důležitá za šera až téměř tmy, obecně za horších světelných podmínek. Parametr je snadno dopočitatelný u jakéhokoliv dalekohledu a počítá se jako druhá mocnina podílu průměru objektivu a zvětšení. Např. dalekohled 8×30 bude mít relativní světelnost 14. Vždy přitom platí, že vyšší hodnota je lepší a obraz je jasnější.

Rozměry a hmotnost

Jak už víte, rozměry souvisí s účelem, pro který dalekohled kupujete. Turistické typy jsou menší a jejich váha se pohybuje pod 700 g. Většina dalekohledů s průměrem objektivu 50 – 52 mm má hmotnost do 1,5 kg. Větší průměry a bytelnější konstrukce mají váhu ještě vyšší. Profesionální lovecké modely mohou vážit přes 4 kg a hvězdářské vybavení ještě více.

Odolnost

Drtivá většina dalekohledů má tělo vyrobené z plastu, čočky nebo zrcadla jsou samozřejmě ze skla. Podle použití je pak plast různě měkký nebo odolný. Vzhledem k zamýšlenému užití máte také nárok požadovat u dalekohledů voděodolnost a ještě lépe vodotěsnost, což je nezbytné např. pro námořní dalekohled.

Jaký dalekohled podle funkcí

  • Dalekohled s nočním viděním - tuto funkci jistě znáte z filmů. Objektiv pracuje se zbytkovým světlem z měsíce nebo hvězd a je schopen zobrazit předměty i ve tmě. Ty pak mají typicky nazelenalý nádech.

  • Výplň dusíkem - takto vybavenému dalekohledu nehrozí jakékoliv vnitřní zamlžení. Pro lovecké modely jde prakticky o nezbytnost.

  • Zaostřování - stejně jako fotoaparát i některé dalekohledy můžete manuálně zaostřovat. To přijde vhod nejen lidem s dioptrickými brýlemi. Vždy se zajímejte i o nejmenší zaostřitelnou vzdálenost.

  • Korekce paralaxy - jde o funkci typickou pro puškohledy. Zjednodušeně řečeno eliminuje chybu zaměření cíle v okamžiku, kdy své oko vychýlíte mimo optickou soustavu dalekohledu.

  • Antireflexní úprava objektivu - většímu průniku světla do optické soustavy pomáhá nejen větší průměr předních čoček objektivu, ale také jejich povrch. Ten může být potažen speciální vrstvou (označenou například FC, MC, FMC nebo SMC), jež prostupnost zvyšuje.

Dalekohledy a příslušenství

Pokud budete dalekohled používat v přírodě nebo s ním cestovat, je pouzdro či obal prakticky nezbytností. Gumová ochrana okraje chrání objektiv před nárazem. Jestliže nechcete dalekohled nosit v ruce nebo v batohu, a tím pádem ho často vytahovat a vracet zpět, oceníte popruh k zavěšení na krk nebo přes rameno.

Stativy

Okuláry

Čištění pro fotoaparáty

Noční vidění

Rady na závěr

Jaké zvětšení se hodí pro kterou příležitost?
  • Pobyt venku, turistika, příroda – 7×35, 7×50, 10×50
  • Pozorování zvířat – 7×35, 7×42, 8×42, 7×50, 8×56
  • Západy slunce, šero, zatažená obloha – 7×50
  • Venkovní koncerty – 7×35, 7×50, 10×50, 12×50, 16×50
  • Divadlo, halové sporty – 4×21, 4×30, 6×15, 8×21, 8×25
Jaký hvězdářský dalekohled pořídit dítěti?

Pravděpodobně se váš výběr bude ubírat směrem k levnějším modelům. Pochopitelně budou tyto produkty v mnoha směrech kompromisem oproti dražším modelům, na druhou stranu budou levné dalekohledy velmi pravděpodobně jednodušší na nastavení a ovládání, což je podstatné.

Pokud se vy nebo váš potomek pro pozorování hvězd nenadchnete, nebudete investice příliš litovat. Pokud vás naopak astronomie chytne, můžete vyjít z nabytých zkušeností a zvolit si pokročilejší model.

Je lepší fixní nebo proměnlivé přiblížení?

Dalekohledy s proměnlivým přiblížením vám umožní pozorování v dálce i na blízko, avšak za cenu nižší světelnosti, zorného úhlu a celkové optické kvality. Dalekohledy se "zoomem" jsou označeny např. 10 – 30×50. Rozsah přiblížení je v takovém případě 10 – 30.

Co v hvězdářském dalekohledu uvidím?

Malý hvězdářský teleskop s průměrem objektivu 60 mm a zvětšením 50× plně vystačí k pozorování kráterů na Měsíci, největších měsíců planety Jupiter nebo Saturnových prstenců.

Doporučujeme se zaměřit primárně na parametr průměr objektivu. Čím je větší, tím více světla dalekohled posbírá a tím tmavší místa umožní pozorovat. Až poté byste měli řešit zvětšení.

Další užitečné články

Pečujte o své oči Camping v ČR